Kronikë

Shkatërrimi i bandës së “Esko”, publikohen fotot dhe emrat e 14 të arrestuarveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:04 - 26/11/22 |
Opi Nion

Këtë të shtunë policia greke publikoi emrat dhe fotot e 14 anëtarëve të bandës së Ekos që kryenin grabitje dhe trafikim droge në rezidencat studentore të Universitetit Politeknik në Zografou në Greqi.

Të tre bandat u zbuluan pas një operacioni të policisë greke më 27 shtator,  ku një oficere greke u sulmua me thikë nga koka e grupit, shqiptari me pseudonimin Ekos.

Shqiptari u plagos me armë nga policia greke, e cila e qëlloi për vetëmbrojtje.

1-Rushit Ramazani, lindur më 20.02.1995 në Shqipëri

2-Marko Sulçaj lindur më 05.10.1989 ose 06.04.1997 ose 04.06.1997 në Shqipëri

3- Sigi Rustemaj i lindur më 29.04.1994 në Shqipëri

4-Ermir Meta i lindur më 13.08.1991 në Shqipëri

5- Veli Qose i lindur më 19.11.1997 në Shqipëri

6-Ermin Ferhati, i lindur më 19.04.1995 në Shqipëri

7-Vasilis Vasil lindur më 19.03.1992 në Shqipëri

8- “Kalanderis”  i lindur më 09.08.1989 në Shqipëri

9- Jurxhino Dura i lindur më 18.08.1994 në Shqipëri

Pas operacionit të madh të ELAS-it, u arrestuan 32 anëtarë të këtyre bandave, mes të cilëve edhe drejtues të tyre. Sipas policisë greke këto banda kryen gjithsej 29 grabitje me pikënisje konviktet e studentëve në Universitetin Politeknik Zografou.

Pas