Aktualitet

Shkarkimi i Metës, relatori Kalo pyetje mazhorancës, Kuvendi kërkon 2 orë kohëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:48 - 01/02/22 |
Opi Nion

Relatori i çështjes Përparim Kalo në seancën e sotme në Gjykatën Kushtetuese i është drejtuar përfaqësuesve të Kuvendit me një sërë pyetjesh për procedurat e ndjekura për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Kalo ka kërkuar sqarim për ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për shkarkimin e kreut të shtetit, e deri tek pretendimi i mazhorancës për përfshirjen e Metës në veprimtari zgjedhore.

“Pse konsiderohet veprimtari zgjedhore angazhimi i presidentit? Kalo: A mund ta sqaroni bazën ligjore mbi te cilët është ngritur komisioni hetimor?  A është e detyrueshme prania e presidentit ne procedurat përkatëse, ne komisionin e ligjeve, atë hetimor dhe seance plenare?  A mund te shtyhej afati për te mundësuar dëgjimin e presidentit?  A janë respektuar afatet dhe rregulloret për përcaktimin e seancës për shkarkimin e presidentit?  Ne raportin e komisionit hetimor flitet për një numër shkeljesh te renda ndërsa përdoret njëjësi. Cili ka qene qëllimi i përdorimit te njëjësit ne raport?  Ne zbatimin e dispozitave kushtetuese ligjvënësi shfaqet dhe si interpretuesi i pare i shkeljes por a janë përdorur metoda te tjera për t’i evidentuar këto shkelje? Cilat janë interesat e presidentit?”, janë disa nga pyetjet e Kalos.

Për këto pyetje të ngritura nga gjyqtari Përparim Kalo, përfaqësuesit e Kuvendit kërkuan 2 orë kohë për t’iu dhënë përgjigje. Kështu trupa gjykuese vendosi ndërprerjen e seancës gjyqësore dhe rifillimin e saj në orën 17:30.

Prej orës 10:00 të mëngjesit të sotëm vijon seanca në Gjykatën Kushtetuese për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta./Opinion.al

Pas