Aktualitet

Sherri për Ervis Martinajn, Ministria e Drejtësisë padit spitalin privat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:20 - 10/10/18 |
b.f

Një ditë e plotë (nga mëngjesi-deri mbrëmje) i është dashur Policise së Burgjeve për të marrë Ervis Martinajn nga spitali privat “Amerikan 2”.

Ai eshte person nen hetim me mase sigurie “burg 30 dite” per ngjarjen e Bllokut, por duket se nuk ka dashur te lere spitalin privat dhe te shkoje ne spitalin e burgut.

Pas incidentit te djeshem, Ministria e Drejtesise ka shkarkuar drejtorin e policise se burgjeve si dhe ka paditur ne prokurori spitalin “Amerikan 2”

Ngjarja e plote dhe masat e marra nga ministria

Ministrja e Drejtësisë ka aprovuar propozimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve përlargimin nga detyra të Drejtorit të Policisë së Burgjeve, Enrik Sulejmani me motivacionin“Për mospërmbushje të detyrave funksionale”.

Ky vendim është marrë për shkak të mosekzekutimit të vendimit nr.1878, datë 07.10.2018 tëGjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë për vendosjen e masën së sigurimit “arrest me burg” për shtetasin Elvis Martinaj.

Ky shtetas për shkak të gjendjes shëndetësore ishte akomoduar në ambientet e Spitalit Amerikan. Bazuar në vlerësimin e Institucionit të Mjekësisë Ligjore ka rezultuar se në gjendjen shëndetësore në të cilën ndodhet i paraburgosuri, trajtimi i tij mund të kryhet në Qendrën Spitalore të Burgjeve.

Forcat Operacionale që kanë shkuar mëngjesin e datës 9 tetor 2018 në mjediset e SpitalitAmerikan për të kryer shoqërimin dhe marrjen në ruajtje të të paraburgosurit Elvis Martinaj kanë hasur në pengesat e shkaktuara nga personeli i spitalit, të cilët nuk kanë plotësuar dokumentacionin e kartelës shëndetësore të të paraburgosurit Elvis Martinaj.

Për moszbatim të vendimit të gjykatës me masën e sigurisë arrest në burg për Martinaj, është kryer shkarkimi i Drejtorit të Policisë së Burgjeve, Enrik Sulejmani, me motivacionin e mospërmbushjes së detyrave funksionale sipas ligjit në fuqi.

Shtetasi Elvis Martinaj është shoqëruar në mjediset e Qendrës Spitalore të Burgjeve vetëm në mbrëmjen e datës 9 tetor.

Përveç masës ndaj Drejtorit të Policisë së burgjeve, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka kryer kallëzim penal ndaj Spitalit Amerikan 2, të cilët në kundërshtim me ligjin kanë penguar zbatimin e vendimit të Gjykatës për masën e sigurisë ndaj shtetasit Elvis Martini.

Qeveria Shqiptare siguron çdo qytetar se ligji është i barabartë për të gjithë dhe kushdo që bëhet pengesë për zbatimin e tij do të marrë përgjigje shembullore.

Pas