Bota

Shefja e OKB-së i bën thirrje Putinit të ndalojë luftën në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:04 - 25/08/22 |
Opi Nion

Shefja e OKB-së për të drejtat e njeriut, Michelle Bachelet, i ka bërë thirrje Vladimir Putinit të ndalojë luftën në Ukrainë dhe ndikimit të saj të tmerrshëm mbi civilët.

Bachelet foli për gjashtë muajt që kur lideri rus urdhëroi trupat e tij në Ukrainë gjatë një fjalimi që shënonte fundin e mandatit të saj si komisionere e lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut.

“Gjashtë muajt e fundit kanë qenë muaj të tmerrshëm për popullin e Ukrainës, 6.8 milionë prej të cilëve u është dashur të largohen nga vendi i tyre, tha ajo. Miliona të tjerë ishin zhvendosur brenda vendit”, shtoi Bachelet./Opinion.al

Pas