Bota

Shefi i aeroportit të Dubait:Pasaportat e vaksinimit, e vetmja alternativë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:29 - 16/05/21 |
Opi Nion

Shefi i aeroportit më të ngarkuar në botë për pasagjerët ndërkombëtarë ka thënë se pasaportat Covid janë mënyra e vetme për të rifilluar udhëtimet masive.

Shefi ekzekutiv i Aeroporteve të Dubai Paul Griffiths i tha BBC: “Unë nuk mendoj se ka një alternativë tjetër”.

Kritikët argumentojnë se ky sistem diskriminon ata që nuk mund të vaksinohen, por Z. Griffiths thotë se ai është një mbështetës i plotë i rregullave, të cilat ai thotë se janë “të pashmangshme”.

“Unë mendoj se problemi nuk është pasaporta e vaksinës dhe diskriminimi i qytetarëve. Është nevoja për të hapur gjërat dhe për të pasur një program të duhur vaksinash të barabartë globalisht,” tha ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Këshilli Botëror i Turizmit dhe Udhëtimit janë midis atyre që kundërshtojnë pasaportat e vaksinave mes frikës se ato do të krijojnë një “shoqëri me dy nivele”.

Muajin e kaluar, Dr Mike Ryan nga OBSH përsëriti shqetësimet në lidhje me çështjet etike dhe të drejta për pasaportat e vaksinave.

“Ato duhet të merren parasysh, veçanërisht në një botë ku vaksina shpërndahet në një mënyrë kaq të pabarabartë”, tha ai./Opinion.al

Pas