Bota

SHBA / Treni del nga shinat, regjistrohen viktima dhe plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 26/09/21 |
Opi Nion

Tre persona kanë vdekur dhe disa të tjerë janë lënduar pasi një tren doli nga binarët në shtetin amerikan të Montanës.

Ky incident ndodhi pasditen e 25 shtatorit, kur 146 pasagjerë dhe 16 pjesëtarë të ekuipazhit po udhëtonin me këtë tren.

Disa persona janë lënduar, por ende është i paqartë numri i saktë i të plagosurve. Treni, që ishte nisur nga Çikago për në Sietëll kishte 10 vagonë dhe dy lokomotiva. Shtatë prej vagonëve dolën nga binarët. Ende është i paqartë shkaku i këtij incidenti.

Bordi Kombëtar Amerikan i Sigurisë së Transportit ka nisur një hetim mbi incidentin. Në vitin 2018, në një aksident të ngjashëm humbën jetën 3 persona, pasi dy trena u përplasën me njëri-tjetrin./ Opinion.al

Pas