Aktualitet

Video/ SHBA, sulm me armë në aeroport 5 viktima dhe 13 të plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:57 - 06/01/17 |
b.f

Pesë persona kanë humbur jetën dhe 13 të tjerë janë plagosur, si pasojë e një sulmi me armë në aeroportin “Fort Lauderdale” në Florida.

CNN raporton se agresori është neutralizuar nga Policia dhe është arrestuar tashmë. Nuk dihen shkaqet e këtij sulmi, por ngjarja ka ndodhur në terminalin nr 2 të aeroportit.

Një pjesë e tij është evakuuar ndërsa zyrtarët flasin për një incident në vijim, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Njoftime të ndryshme në mediat sociale – përfshirë edhe publikimin në Twitter të ish zëdhënësit të Shtëpisë së Bardhë, Ari Fleischer, përshkruan të shtënat.

Një stacion televiziv i Miamit ka postuar në Twitter pamjet duke pohuar se ato janë regjistruar nga pjesa e brendshme e teminalit të bagazheve.

Në video shihen disa të plagosur të shtrirë në tokë, ndërsa dëshmitarët thërrasin për ndihmë.

Guvernatori i Floridas Rick Scott po udhëton drejt aerportit për t’u njohur me zhvillimin e ngjarjes nga forcat e sigurisë.

Në nëntor të vitit 2016, afro 2.5 milionë udhëtarë kaluan përmes aerportit Fort Laderdale, kanë njoftuar autoritetet qeveritare.

Pas