Bota

SHBA përcakton grupin Wagner Organizatë Kriminale Ndërkombëtare: Po kryen mizoriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:56 - 21/01/23 |
Opi Nion

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të përcaktojnë grupin mercenar rus Wagner si një “organizatë  kriminale ndërkombëtare”, duke vendosur sanksione të mëtejshme ndaj organizatës ushtarake që ka ndihmuar Moskën në pushtimin e saj në Ukrainë.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, njoftoi të premten se do të zbatojë përcaktimin e ri në ditët në vijim, duke e vendosur atë në të njëjtën kategori me grupet mafioze italiane dhe krimin e organizuar japonez dhe rus.

Emërtimi do të lejojë aplikimin më të gjerë të sanksioneve në rrjetin global të përhapur të grupit, i cili përfshin operacione mercenare, si dhe biznese në Afrikë dhe gjetkë.

“Wagner ” është një organizatë kriminale që po kryen mizori dhe abuzime  duke shkelur të drejtat e njeriut”, tha Kirby.

“Ne do të punojmë pandërprerë për të identifikuar, penguar, ekspozuar dhe synuar ata që po ndihmojnë Wagner,” tha ai.

Shtëpia e Bardhë publikoi gjithashtu imazhe të Rusisë duke marrë dorëzimin e një dërgese armësh nga Koreja e Veriut, për të cilën tha se kishte për qëllim të ndihmonte forcat Wagner teksa luftonin krah për krah me trupat ruse në Ukrainë. Administrata Biden akuzoi fillimisht Korenë e Veriut për ofrimin e armëve për Rusinë.

“Këto veprime njohin kërcënimin transkontinental që paraqet Wagner, duke përfshirë modelin e tij të vazhdueshëm të aktivitetit të rëndë kriminal” tha Kirby.

Qeveria amerikane publikoi të premten gjithashtu një imazh të datës 18 nëntor që tregonte makina hekurudhore ruse që udhëtonin midis Rusisë dhe Koresë së Veriut. Kirby tha se informacioni u nda me panelin e ekspertëve të komitetit të sanksioneve të OKB-së, DPRK-së.

“Transferimet e armëve  janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara,” tha Kirby.

Shtëpia e Bardhë ka shprehur gjithnjë e më shumë alarmin për përfshirjen në rritje të Wagner-it në luftë, pasi ajo ka qenë veçanërisht aktive në luftimet intensive në Bakhmut në Ukrainën lindore. Shtëpia e Bardhë ka thënë se në disa raste zyrtarët ushtarakë rusë kanë qenë edhe “në varësi të komandës së Wagner”.

Kirby tha se SHBA tani vlerëson se Wagner ka rreth 50,000 personel që luftojnë në Ukrainë, duke përfshirë 10,000 kontraktorë dhe 40,000 të dënuar që kompania ka rekrutuar nga burgjet.

SHBA vlerëson se Wagner, në pronësi të aleatit të Putinit, Yevgeny Prigozhin, po shpenzon rreth 100 milionë dollarë në muaj në luftë./Opinion.al

Pas