Bota

SHBA nuk gjen qetësi, një uragan mund të shkaktojë përmbytje të rrezikshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:35 - 16/09/20 |
el ida

Uragani, Sally në Gjirin e Meksikës do të sjellë shumë shira dhe mund të shkaktojë përmbytje të rrezikshme, përgjatë bregdetit të Shteteve të Bashkuara dhe lumenjve të brendshëm.

Ky është paralajmërimi i ekspertëve, të cilët iu bënë thirrje autoriteteve të marrin të gjitha masat e nevojshme.

Stuhia e kategorisë së dytë ndodhet rreth 105 kilometra larg nga Alabama, duke arritur erëra deri në 160 kilometra në orë dhe pritet të godasë brigjet e SHBA-së më vonë më 16 shtator, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve në SHBA (NHC).

Qendra Kombëtare e Uraganeve deklaroi se Sally parashikohet të prodhojë 25 deri në 50 centimetra shi, duke e bërë të mundshme ” një përmbytje historike dhe të rrezikshme për jetën”. Sally do të jetë stuhia e tetë tropikale që godet Shtetet e Bashkuara këtë vit.

Guvernatori i Alabamas, Kay Ivey u bëri thirrje banorëve pranë zonave të ulëta të evakuohen nga banesat e tyre./Opinion.al

Pas