Bota

SHBA goditen nga stuhi të fuqishme dëboreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:58 - 29/01/22 |
Opi Nion

Një stuhi e fuqishme dimërore që Shërbimi Kombëtar i Motit e klasifikoi si një “ciklon bombë” filloi të godasë lindjen e Massaçusets të shtunën pasi solli borë dhe erëra të forta në zonën metropolitane të Nju Jorkut.

Paralajmërimet për stuhitë ishin në fuqi për një pjesë të gjerë të Bregut Lindor. Dhe njerëzit në të gjithë rajonin po përgatiteshin për një ditë me temperatura të ulëta, reshje të dendura bore, kushte të pasigurta udhëtimi dhe potencial për ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike. Më shumë se 115,000 familje ishin pa energji në Masaçusets, me ndërprerje më të mëdha që priten tani që stuhia filloi.

Në Boston, stuhia po bënte krahasime me makthin “Blizzard” të vitit ’78” që e varrosi qytetin nën 27 inç dëborë.

Stuhia pritej të zhdukej të dielën, por jo përpara se të sillte më shumë se një këmbë dëbore përgjatë zonave bregdetare të verilindjes dhe dy këmbë ose më shumë në pjesë të Massachusettsit lindor./Opinion.al

Pas