Bota

SHBA do dërgojë raketa të avancuara në Ukrainë/Biden: Godasin më saktë objektivatBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:15 - 01/06/22 |
Opi Nion

SHBA do t’i dërgojë Ukrainës sisteme më të avancuara raketash për ta ndihmuar atë të mbrohet, ka njoftuar presidenti Biden.

Armët, të kërkuara prej kohësh nga Ukraina, do ta ndihmojnë atë të godasë forcat armike më saktë nga një distancë më e gjatë, raporton BBC.

Të mërkurën, Biden tha se ndihma  ndaj Ukrainës do të forconte pozicionin negociator të Kievit kundër Rusisë dhe do të bënte një zgjidhje diplomatike më të mundshme.

“Kjo është arsyeja pse unë kam vendosur që ne do t’u ofrojmë ukrainasve sisteme dhe municione më të avancuara raketash që do t’u mundësojnë të godasin më saktë objektivat kryesore në fushën e betejës.”-tha Biden për New York Times.

Armët e reja do të përfshijnë sistemin e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë M142 (HIMARS), tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë – megjithëse ai nuk specifikoi se sa prej tyre do tëdërgoheshin në Ukrainë.

Sistemet mund të lëshojnë raketa të shumta të drejtuara me saktësi në objektiva deri në 70 km (45 milje) larg – shumë më larg se artileria që ka aktualisht Ukraina. Ato gjithashtu besohet se janë më të sakta se ekuivalentët e tyre rusë./Opinion.al

Pas