Bota

Sërish tensione? 19 avionë ushtarakë kineze futen në Tajvan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:54 - 06/09/21 |
Opi Nion

Tajvani ka deklaruar se avionë ushtarakë kinezë fluturuan në zonën e tyre të mbrojtjes ajrore të Dielën.

BBC raporton se Ministria e Mbrojtjes tha se 19 avionë, përfshirë ushtarakë dhe bombardues me aftësi bërthamore, hynë në të ashtuquajturën zonë identifikimi të mbrojtjes ajrore (ADIZ).

Vendi ka shprehur për më shumë se një vit shqetësime për misionet e përsëritura të forcave ajrore të Kinës pranë ishullit.

Kina e sheh Tajvanin demokratik si një provincë të shkëputur, por Tajvani e sheh veten si një shtet sovran.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se misioni i së dielës nga forcat ajrore kineze përfshiu katër bomba H-6, të cilët mund të mbajnë armë bërthamore, si dhe një aeroplan anti-nëndetës.

Zonë identifikimi e mbrojtjes ajrore është një zonë jashtë territorit të një vendi dhe hapësirës ajrore kombëtare, por ku avionët e huaj ende identifikohen, monitorohen dhe kontrollohen në interes të sigurisë kombëtare. Këto zona teknikisht mbeten hapësira ajrore ndërkombëtare./Opinion.al

Pas