Rajoni

Serbia synon të ndalojë aksesin në internet pa u identifikuar më parë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:56 - 27/11/20 |
Al Do

Ministri i Brendshëm në Serbi, Aleksandër Vulin tha të premten se mbështet masën e heqjes së mundësisë për qasje anonime në internet. Vullin e bëri deklaratën duke komentuar kërcënimet që, sipas tij i janë bërë presidentit serb, Aleksandër Vuçiç në rrjetet sociale.

Gjatë një interviste për televizionin Pink, Vulin tha se duhet të miratohet një ligj i cili do të ndalonte hapjen e profileve në internet, pa i treguar të dhënat e sakta personale.

Vulin nuk ka treguar se në çfarë mënyre do të mund të ndalohej një mundësi e tillë nga ana e shtetit, duke pasur parasysh që rregullat për hapje të profileve përcaktohen nga kompanitë e rrjeteve sociale dhe jo nga shtetet veç e veç.

“Anonimiteti ka bërë që të shkruhen pisllëqe në internet dhe derisa anonimiteti në internet të shfuqizohet, kjo do të vazhdojë të ndodhë”, shtoi ai.

Ai tha se kërcënimet që mori Vuçiç janë çështje për prokurorët dhe gjyqësorin. Këto kërcënime, sipas tij, “krijojnë një atmosferë që familja e Vuçiçit është aq e urryer sa që ata duhet të vriten”.

Ai deklaroi se të gjithë heshtin për “fashizmin” derisa ai t’i prekë ata, por që në fund “të gjithëve i’u vjen rradha”.

Pas