-ARKIVA OPINION

SERBI-SHQIPERI, A U TEPRUA ME NACIONALIZEM?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:44 - 23/10/14 |
root

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=e7U1YAQ_Vi8″ width=”560″ height=”315″]

 

KOMENTO (4)

Shkruaj nje koment

 1. Te Shqiptaret mungon Nacionalizmi.

  Jemi shume pasive dhe nuk duam njeri tjetrin por duam te huajin me shume se komshiun.

  Jemi shume servil per te huaj. Nuk konsumojm produkte vendore.

  Behemi me Evropian se Evropianet.

  Keshtu si jemi normal qe nuk na respekton as Evropa as UEFA.

  Evropa dhe UEFA respekton popujt qe nuk jane servil.

 2. Lubonja mundohet te beje politike moderne, bashkohore etj, po ja fut dhe kot fare ndonjehere.

  -Si psh kur thote perse ndihesh krenar qe je shqiptar, per cfare je krenar ti si shqiptar ne keto 24 vjet etj.

  Nuk kemi krijuar shtet keto 24 vjet zoti Lubonja, pastaj si shtetas nuk personifikohesh per cdo gje me politiken.

  Nqs do ta shtrojme ne kete menyre pa logjike aspektin e krenarise po afrikanet per cfare jane krenare?

 3. përshëndetje

  zoti fevziu është shembull i shkëlqyer i gazetarisë, të cilin e falenderoj për temat që i shtron (edhe pse Lubonja e kritikon :-) )

  Sa i përket temës së futbollit deshta ti përmendi ca ndochi:
  1. Autori i banderoles e ka menduar një metod të paparë në këtë form por nuk ka treguar përgjegjsi sa i përket rezikimit të futbollistëve shqiptarë në fush. Si do të ndiheshe në rrast se do të ktheheshe ndonjëri i vdekur nga Beogradi?! A ja vlen për një parull të rrezikosh jetën e dikujt?!
  2. Me brohoritjet e tyre, Serbet treguan se jetojnë në mesjet, e ajo që ndodhi me futjen e tifozëve në fush, as nuk komentohet.
  3. Zonja Kusari-Lila tha diçka që unë e pyetja veten se pse askush nuk e thot: Zyrtarët serb jan të njohur për lobim. Serbet vranë qindra mijëra njerëz në ish jugosllavi, e tash sillen sikur të jenë viktiva. Jam dakord se janë viktima, por viktima të vetvetes. Shembulli më i mirë është kur Bayern-i u bë Kampion i gjermanisë, Xherdan Shaqiri e kishtë një flamur të kosovës dhe një të zvicrës. Zyrtarët sërb u ankuant te FIFA te UEFA. D.m.th. ata mizën e bejnë se është elefant. (i zmadhojn gjërat).
  4. Më pëlqenë mënyra e të menduarit e zotit Lubonja. Edhe pse duket se është pesimist, është shum real.
  5. Kjo ndodhi ka një pik pozitive: besoj se edhe optimistët më të mëdhenj të shqipëris, e kan kuptuar se sa e madhe është urrejtja ndaj nesh nga serbet.
  6. Çdo e keqe e ka nga një të mir, tek ne ndodhi unifikim i madh i shqiptarëve në ballkan, a mund të rruhet ky unifikim dhe të shfrytzohet pozitivisht?!

Pas