Aktualitet

Serbët kundër Ushtrisë së Kosovës, ankesë në Gjykatën Kushtetuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:54 - 19/10/18 |
b.f

Parlamenti i Kosovës votoi një ditë më parë ligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtrinë e Kosovës.

Sot partia Lista Serbe, ka paralajmëruar ankesë në Gjykatën për këto ligje të miratuara në parim.

 “Ne si Lista Serbe do të paraqesim ankesë në Gjykatën Kushtetuese, por nga përvoja e kaluar asgjë nuk do të ndryshojë”, deklaroi Igor Simiç, deputet i Listës Serbe.

Ai ka thënë se institucionet kosovare veprojnë gjithmonë njësoj kur marrin ndonjë kërkesë ose ankesë nga Lista Serbe ose serbët që sipas tyre e refuzojnë pa arsye dhe sqarim.

 

Pas