Aktualitet

Sekuestrim pasurie për ish-kreun e “Kushtetueses”? GJKKO rrëzon SPAK


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:18 - 12/10/21 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme ka rrëzuar ditën e sotme kërkesën e SPAK për të kaluar për rigjykim dosjen ndaj ish-kreut të Gjykatës Kushtetueses Bashkim Dedja, për sekuestron e pasurisë.

Bëhet me dije se gjyqtari Erjon Bani, ka rikthyer edhe njëherë çështjen në SPAK për plotësim të hetimeve mbi këtë çështje.

Bashkim Dedja, akuzohet për kryerjen e veprës penale të “Refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave privatë të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, kryer në formën e deklarimit të rreme dhe të fshehjes, të parashikuar nga neni 257/a/2 i Kodit Penal./Opinion.al

Pas