Bota

Scholz bisedë telefonike me Putin, ja çfarë i kërkoiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:58 - 13/09/22 |
Opi Nion

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz i kërkoi presidentit rus Vladimir Putin në një bisedë telefonike këtë të martë që të gjejë një zgjidhje diplomatike për konfliktin në Ukrainë bazuar në një armëpushim dhe tërheqjen e plotë të trupave ruse sa më shpejt të jetë e mundur, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane.

Sipas zëdhënësit të qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, në telefonatën 90-minutëshe, Scholz theksoi nevojën për të garantuar sigurinë e termocentralit bërthamor Zaporizhia në Ukrainë dhe i bëri thirrje Putinit që të vazhdojë të zbatojë plotësisht marrëveshjen e grurit të mbështetur nga Kombet e Bashkuara.

“Kancelarja Federale theksoi se çdo hap i mëtejshëm i aneksimit rus nuk do të mbetet pa përgjigje dhe nuk do të njihet në asnjë rrethanë”, tha Hebestreit në deklaratë, duke shtuar se Scholz dhe Putin ranë dakord se do të qëndronin në kontakt./Opinion.al

 

Pas