Bota

Scholz: BE-ja duhet të rrisë lojën e saj si “aktor gjeopolitik”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:16 - 17/07/22 |
Opi Nion

Kancelari gjerman Olaf Scholz është duke zhvilluar një fushatë për një Bashkimin Evropian më të fortë dhe gjeopolitik përballë pushtimit rus të Ukrainës.

Në një shkrim për gazetën Frankfurter Allegemeine Zeitung, kancelari gjerman i bëri thirrje bllokut të mbyllë radhët e tij në të gjitha fushat në të cilat vendet anëtare janë ndarë deri më tani, nga politika e migracionit deri të zhvillimi i një mbrojtjeje të përbashkët evropiane.

Sipas Scholz, qeveria e tij do të bënte sugjerime konkrete gjatë muajve të ardhshëm për ta arritur këtë.

“BE-ja është një “anitezë e gjallë ndaj imperializmit dhe autokracisë”, prandaj është  një shqetësim për sundimtarët si presidenti rus Vladimir Putin”, tha ndër të tjera kancelari gjerman Scholz./Opinion.al

Pas