Bota

Sanksionet/Rusia: Gazprom rrezikon të rrisë me 60% çmimet e gazit në EuropëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:15 - 16/08/22 |
Opi Nion

Çmimet evropiane të gazit mund të rriten me 60% të tjera për të kaluar 4,000 dollarë për 1,000 metër kub këtë dimër, tha të martën Gazprom i Rusisë.

Siç njoftoi ai, eksportet dhe prodhimi i kompanisë shtetërore vijojnë të bien për shkak të sanksioneve perëndimore.

Në veçanti, fluksi i gazit natyror nga Rusia ka rënë këtë vit, pasi një tubacion nga Kievi u mbyll pas pushtimit të Ukrainës nga Moska në shkurt dhe pas një mosmarrëveshjeje mbi pjesë të pajisjeve të gazsjellësit Nord Stream 1 që rezultoi në rritje të çmimeve të gazit natyror.

Në përgjithësi, eksportet e Gazprom ranë 36.2% në 78.5 miliardë metra kub midis 1 janarit dhe 15 gushtit dhe prodhimi është ulur 13.2% në 274.8 miliardë metra kub nga niveli i tij në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, tha kompania shtetërore ruse në një deklaratë.

Prodhimi i Gazprom ishte ulur 32.2% deri më tani në gusht, krahasuar me 35.8% në korrik në bazë vjetore, tha Evgeniy Suvorov, ekonomist në CentroCreditBank, për kanalin Telegram të MMI, duke shtuar se eksportet kishin rënë me 59% krahasuar me 58.4%. muajin e kaluar./Opinion.al

Pas