Bota

Sanksionet ndaj Rusisë/ Nord Stream 2 shpall falimentin, pushon punonjësit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:41 - 01/03/22 |
Opi Nion

Një zyrtar zviceran ka delaruar për transmetuesin shtetëror SRF, se kompania Nord Stream 2, me bazë në Zvicër që ndërtoi tubacionin  kryesor të gazit që lidh Rusinë me Gjermaninë ka paraqitur zyrtarisht falimentimin.

Kompania gjithashtu pushoi nga puna të gjithë punonjësit e saj, duke vënë në dukje sanksionet amerikane si arsyen e kolapsit të kompanisë. Duke folur për SRF të martën në mbrëmje, drejtori ekonomik për kantonin e Zug, ku ndodhet Nord Stream, tha se autoritetet kantonale janë informuar sot se biznesi nuk ishte në gjendje të vazhdonte funksionimin e tij.

“Shefja e zyrës për çështjet ekonomike dhe të punës ishte sot në terren dhe u informua në detaje për situatën,” tha Silvia Thalmann-Gut.

Rreth 106 punonjës , e gjithë fuqia punëtore lokale e kompanisë kanë marrë tashmë zyrtarisht njoftimet e ndërprerjes, tha Thalmann-Gut, duke përmendur një afat të afërt të sanksioneve të SHBA kundër kompanisë si shkakun e kolapsit të saj sot.

SHBA vendosën sanksione ndaj Nord Stream 2 AG javën e kaluar pasi Rusia njohu dy rajonet e shkëputura me Ukrainën para se të niste sulmin ushtrarak në të gjithë vendin.

Pas