-Teknologji

Samsung prezanton modelin e ri, risitë e Note10 dhe Note10+


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:48 - 08/08/19 |
Al Do

Për herë të parë Samsung prezanton dy versione të modelit Note.

Modeli i ri Galaxy Note10+ vjen me një ekran 6.8 inch ndërsa Galaxy Note10 6.3 inch. Teknologjia e përdorur është Dynamic AMOLED me rezolucion 1080p tek versioni i vogël dhe 1440p te më i madhi. Të dy ekranet mbështesin HDR10+ dhe Dynamic Tone Mapping për cilësi të shkëlqyera të imazhit, pavarësisht nga përmbajtja.

Të dy modelet kanë një konfigurim të trefishtë kamerash. Kamera kryesore ka një sensor 12MP, stabilizim optik të imazhit (OIS) dhe një hapje të dyfishtë (f / 1.5 dhe f / 2.4). Ka një kamera telofoto me sensor 12MP dhe OIS, plus një kamera tjetër 123° me kënd të gjerë 16MP.

Galaxy Note10 + gjithashtu përmban një sensor 3D ToF, i cili përdoret nga aplikacioni 3D Scanner për të krijuar modele 3D të objekteve nga jeta reale (ai mund të skanojë objekte deri në 80 x 80 x 80cm).

Galaxy Note10 dhe Note10 + vijnë në versionet LTE dhe 5G, megjithëse njësitë 5G natyrisht do të kenë disponueshmëri të kufizuar pasi shumica e transportuesve nuk kanë akoma funksionim të rrjeteve të gjeneratës tjetër.

Galaxy Note10 + dhe Note10 vijnë me hapësirë memorieje 256 GB dhe 512 GB. Note10 ka 8 GB RAM si standard dhe 12 GB në versionin e tij 5G, ndërsa Note10 + ka 12 GB RAM. Vetëm modeli ‘Plus’ mbështet kartate memories deri në 1TB.

Si zakonisht nuk ka ndryshime në markën e procesorëve –  Exynos 9825 dhe Snapdragon 855.

Modeli Plus ka një bateri 4,300mAh me Super Fast Charging 45W. Samsung thotë se ju duhen vetëm 30 minuta karikim për të zgjatur një ditë. Kapja është se ju do të duhet të blini karikuesin 45W veçmas pasi merrni vetëm një 25Ë në kuti. Modeli më i vogël ka një bateri 3.500mAh me karikim 25W. Të dy modelet përfshijnë  fast wireless charging.

Samsung Galaxy Note10 dhe Note10 + do të jenë në dispozicion nga 23 gushti. Ekzistojnë tre opsione ngjyrash: Aura Glow, Aura White dhe Aura Black. Disa vende do të marrin gjithashtu një version Aura Pink të Galaxy Note10 dhe Aura Blue Galaxy Note10 +.

Galaxy Note10 do të ketë një çmim 949 dollarë në SHBA dhe 949 € në Europë. Note10 + do të jetë 1,099 dollarë dhe 1,099 €, përkatësisht për versionin bazë të tij 12GB / 256GB dhe 1,199 / 1,199 dollarë për atë 12GB / 512GB. /Opinion.al

Pas