Life Style

Sa kalori konsumojmë gjatë festave të fundvitit?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:34 - 26/12/21 |
Opi Nion

Mish, alkool, sallata, ëmbëlsira vetëm për Vitin e Ri konsumojmë shumë më tepër në trup se kaloritë që rekomandohen.

Llogaritet që vetëm për Krishtlindje hamë ushqim prej 6.000 kalorieve, që është barabartë me një kilogram më tepër për vetëm një ditë. Numri më i madh i kalorive të yndyrshme vijnë nga ëmbëlsirat, patatinat dhe alkooli.

Nëse përmendim që sasia e rekomanduar ditore e kalorive për meshkuj është 2.500, ndërsa për femra 2000, kjo do të thotë që në një ditë mund të shtojmë deri në një kilogram. Gjërat që njerëzit i llogaritin të shëndetshme, si p.sh arrat, në fakt janë të yndyrshme dhe të pasura me kalori. Kaloritë e fshehura gjenden edhe në alkool, për të cilin njerëzit nuk mendojnë, po ashtu dhe pijet siç është çokollata e nxehtë.”

Supozohet që nevojiten 12 seanca stërvitore në palestër për të larguar ushqimin e ngrënë gjatë festave të fundvitit./Opinion.al

Pas