Aktualitet

Sa e sigurt është vaksina e Pfizer? Përgjigjet Tomini


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:38 - 18/01/21 |
Doriana Çepunaj

Shefja e survejancës epidemiologjike në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folur këtë të hënë për sigurinë e vaksinës anti-COVID.

Në një intervistë për A2 ajo ka deklaruar se një vaksinë kalon të gjitha fazat e sigurisë para se të aplikohet në popullatë.

Për vaksinën anti-Covid Tomini tha se është e certifikuar nga institucionet ndërkombëtare, që mbajnë peshën botërore sa i përket edhe aplikimit të vaksinave të tjera.

“Një vaksinë që kalon në treg për t’u aplikuar në popullatë, kalon të gjitha fazat e sigurisë. Vaksina është e certifikuar nga institucionet ndërkombëtare, që mbajnë peshën botërore sa i përket edhe aplikimit të vaksinave të tjera, që kanë efektet e cilësisë dhe të sigurisë. Një element tjetër i rëndësishëm, si çdo vaksinë e re, ka një sistem të vlerësimit të reaksioneve pas reaksioneve anësore dhe vlerësimi i këtij sistemi është shumë i rëndësishëm dhe i aplikueshëm edhe në vendin tonë”.

Ndërsa, sa i përket vdekjes së 23 personave në Norvegji pasi marën vaksinën, Tomini u shpreh: “Nuk ka asgjë të vërtetuar midis shkakut dhe pasojës. Nuk është vërtetuar se është vaksina ajo që ka shkaktuar vdekjen e individëve. Deri në prononcimin ekzakt edhe të OBSH-së nuk mund të arrijmë në një konkluzion të parakohshëm për t’i vendosur këtij shkaku pasojën që është nga vaksinimi”.

Për programin e vaksinimit në vendin tonë, Tomini theksoi se ka disa skenarë për kombinimin e grupeve prioritare./Opinion.al

Pas