Bota

Rusia:Finlanda dhe Suedia do shihen si “kundërshtarë” nëse anëtarësohen në NATO


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:01 - 14/04/22 |
Opi Nion

Finlanda dhe Suedia arritën dje faza të rëndësishme në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në NATO. Qeveria finlandeze lëshoi një raport sigurie për ligjvënësit dhe partia në pushtet e Suedisë filloi një rishikim të opsioneve të politikës së sigurisë.

Duke iu përgjigjur idesë këtë mëngjes, ish-udhëheqësi rus Dmitry Medvedev ka thënë se do të ketë pasoja nëse kjo ndodh.

Duke folur mëngjesin e sotëm, Medvedev tha se bisedimet për një rajon Baltik pa armë bërthamore duhet t’i jepet fund, duke shtuar se “ekuilibri duhet të rivendoset”.

Ai tha gjithashtu se ndërsa nuk do të përbënte një ndryshim të madh për Rusinë, ajo “do të ketë më shumë kundërshtarë të regjistruar zyrtarisht” dhe do të “merrte masa” në rajon.

Një nga pikat kryesore të pengesave të Rusisë me Ukrainën ishin ambiciet e saj për NATO-n, të cilat tani duket se tani më i ka rënë.

Pas