Bota

Rusia teston raketën e re balistike ndërkontinentale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:21 - 20/04/22 |
Opi Nion

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se ka testuar raketën e re balistike ndërkontinentale Sarmat.

Presidenti Vladimir Putin thotë se nisja e suksesshme, nga Plesetsk në veriperëndim të vendit, do të “siguronte ushqim për mendjen” për ata që kërcënojnë Rusinë.

Atij iu tha se raketa balistike ndërkontinentale goditi objektivat në gadishullin Kamchatka në lindjen e largët.

“Raketa e re ka karakteristikat më të larta taktike dhe teknike dhe është i aftë të kapërcejë të gjitha mjetet moderne të mbrojtjes kundër raketave. Ajo nuk ka analoge në botë dhe nuk do të ketë për një kohë të gjatë”,-tha Putin.

Sarmat është një raketë e re balistike e rëndë ndërkontinentale, ndërsa ministria ruse e mbrojtjes u shpreh:

“Objektivat e nisjes u arritën plotësisht. Specifikimet e planifikuara të performancës u konfirmuan në të gjitha fazat e fluturimit.”/Opinion.al

Pas