Bota

Rusia tërhoqi disa trupa nga Ukraina, por stërvitjet e mëdha ushtarake vazhdojnëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:28 - 15/02/22 |
Opi Nion

Rusia njoftoi të martën se disa nga trupat e saj do të tërhiqen nga kufiri me Ukrainën dhe do të kthehen në bazë pas përfundimit të stërvitjeve të fundit, por theksoi se stërvitjet e tjera të mëdha ushtarake do të vazhdojnë.

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se trupat nga rajonet e saj ushtarake jugore dhe perëndimore,  të cilat ndodhen ngjitur me Ukrainën, kishin filluar të ktheheshin në stacionet e tyre të lindjes, megjithëse njoftimi nuk thoshte saktësisht se ku ishin vendosur ato trupa, ku ishin duke ushtruar, ose sa prej tyre po tërhiqeshin.

Rusia ka grumbulluar më shumë se 130,000 trupa pranë kufirit të Ukrainës në javët e fundit, sipas vlerësimeve të SHBA, duke rritur frikën nga zyrtarët e inteligjencës perëndimore dhe ukrainase se një pushtim mund të jetë i afërt.

“Njësitë e rretheve ushtarake jugore dhe perëndimore, pasi kanë përfunduar detyrat e tyre, tashmë kanë filluar ngarkimin në transportin hekurudhor dhe rrugor dhe sot do të fillojnë të lëvizin në garnizonet e tyre ushtarake. Njësitë individuale do të marshojnë vetë si pjesë e kolonave ushtarake,” tha Gjenerali Igor Konashenkov tha në një deklaratë të postuar në Facebook.

CCN shkruan se Konashenkov shtoi megjithatë se stërvitjet në shkallë të gjerë vazhdojnë.

“Forcat e armatosura të Federatës Ruse, vijojnë  stërvitjet operacionale në shkallë të gjerë ku pothuajse të gjitha rrethet ushtarake, flotat dhe trupat ajrore marrin pjesë në to,” tha ai. “Një stërvitje e përbashkët ruso-bjelloruse “Alied Resolve-2022″ po mbahet në territorin e Republikës së Bjellorusisë”-vijoi ai.

Përveç kësaj, Konashenkov tha se një seri stërvitjesh detare — që përfshinin anije sipërfaqësore, nëndetëse dhe aviacion detar — ishin duke u zhvilluar si në “zona të rëndësishme operacionale të oqeaneve të botës” dhe në ujërat ngjitur me territorin e Rusisë.

“Stërvitjet po vazhdojnë me formacione dhe njësi ushtarake në terrene të tjera stërvitore në territorin e Federatës Ruse”, tha ai. “Në përputhje me planin janë kryer një sërë masash stërvitore luftarake, duke përfshirë stërvitjet”.

Sakaq, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba shprehu skepticizëm në lidhje me njoftimin rus në një konferencë shtypi në Kiev të martën.

“Deklarata të ndryshme bëhen vazhdimisht nga Federata Ruse, kështu që ne tashmë kemi një rregull: “Mos dëgjo dhe pastaj beso. Por shiko dhe pastaj beso”, tha Kuleba. “Kur të shohim tërheqjen, atëherë do të besojmë në de-përshkallëzimin e konfliktit”./Opinion.al

Pas