Bota

Rusia shkel hapësirën ajrore daneze, Ministria e Jashtme thërret Ambasadorin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 01/05/22 |
Opi Nion

Shkelja e hapësirës së saj ajrore nga një avion zbulues rus – i cili më pas shkeli hapësirën ajrore suedeze – u denoncua nga Danimarka të dielën, duke njoftuar përmes ministrit të saj të Jashtëm Gepe Kofont se ishte thirrur të hënën për shpjegime. Ambasadori rus në vend.

“Ambasadori rus do të thirret nesër në Ministrinë e Jashtme. Një tjetër shkelje ruse e hapësirës ajrore daneze. Kjo është krejtësisht e papranueshme dhe shumë shqetësuese në situatën aktuale,” tha Gepe Coffont në një postim në Twitter./Opinion.al

Pas