Bota

Rusia pushtoi 42 fshatra, Zelensky: Arritjet thjesht të përkohshme!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:21 - 22/04/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka thënë Rusisë se arritjet e saj të fundit në lindje të Ukrainës janë vetëm të përkohshme dhe trupat e saj do të detyrohen të kthehen përtej kufirit.

Ai i bëri komentet në video-mesazhin e tij të fundit drejtuar kombit. “Në jug dhe në lindje të vendit tonë, pushtuesit vazhdojnë të bëjnë gjithçka për të pasur arsye për të folur të paktën për disa fitore. Ata po grumbullojnë forca, po çojnë grupe të reja taktike batalionesh në tokën tonë:, tha Zelensky.

“Asnjë nga këto hapa nuk do ta ndihmojë Rusinë në luftën kundër shtetit tonë. Ata vetëm mund të vonojnë të pashmangshmen – kohën kur pushtuesit do të duhet të largohen nga territori ynë. Në veçanti Mariupol – një qytet që vazhdon t’i rezistojë Rusisë, pavarësisht gjithçkaje”, vijoi presidenti ukrainas.

Forcat ruse pushtuan 42 fshatra në rajonin lindor të Donetskut të enjten, tha një ndihmës i shefit të shtabit të Zelensky në televizionin kombëtar.

Pas