Bota

“Rusia nuk i përmbahet armëpushimit”, shtyhet evakuimi i civilëve nga Mariupol


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:32 - 05/03/22 |
Opi Nion

Këshilli u qytetit të Mariupolit deklaron se është shtyrë evakuimi i civilëve.

Këshilli u qytetit tha se ky vendim ka ardhur pasi “pala ruse nuk i përmbahet armëpushimit dhe hedh granata në Mariupol dhe zonën përreth”.

Autoritetet lokale u kërkojnë njerëzve të shpërndahen dhe të gjejnë vende strehimi.

Këshilli i qytetit të Mariupolit shton se negociatat janë duke u zhvilluar për të vendosur një armëpushim dhe për të siguruar korridorin e sigurt humanitar, për të cilin ishte rënë dakord deri në orën 16:00 me orën lokale të Moskës.

Pas