Bota

Rusia kërcënon se do të ndërpresë furnizimin me gaz për Europën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:35 - 08/03/22 |
Opi Nion

Rusia ka paralajmëruar se mund të shkurtojë furnizimet e saj me gaz në Perëndim nëse ka një ndalim të importit të naftës ruse.

Rusia ka thënë se do të mbyllë gazsjellësin e saj me Gjermaninë, në përgjigje të vendimit të Berlinit muajin e kaluar për të ndaluar hapjen e gazsjellësit të ri Nord Stream 2.

Zëvendëskryeministri Alexander Novak tha: “Në lidhje me akuzat e pabaza kundër Rusisë në lidhje me krizën energjetike në Evropë dhe vendosjen e një ndalimi të Nord Stream 2, ne kemi çdo të drejtë të marrim një vendim dhe të vendosim një embargo ndaj pompimit të gazit përmes Gazsjellësi Nord Stream 1.”

Aktualisht BE merr 40% të gazit dhe 30% të naftës nga Rusia dhe nuk është e lehtë të gjendet një furnizues tjetër nëse kjo linjë ndërpritet.

Pas