Bota

“Rusia ka lëvizur forca ushtarake dhe tanke në Ukrainën lindore”Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 23/02/22 |
Opi Nion

Trupat ruse janë zhvendosur në rajonin lindor të Ukrainës, që Rusia tani e ka njohur si “të pavarur”, ka thënë kryeministri i Letonisë dhe burime të njohura me vlerësimet e fundit të inteligjencës amerikane.

“Sipas informacionit që kam në dispozicion, Putini po lëviz forca dhe tanke shtesë në territoret e pushtuara të Donbasit”, tha kryeministri letonez Arturs Krišjānis Kariņš për CNN.

“Sipas çdo përkufizimi, ky është një kalim në një territor sovran në një vend fqinj.”

Nëse ai i referohej hyrjes së trupave shtesë ruse që kur Moska njohu dy rajonet separatiste në fillim të kësaj jave, Kariņš u përgjigj: “Po, sipas informacionit që kam në dispozicion, kjo është pikërisht ajo që po shohim”.

Dy burime të tjera të njohura në inteligjencën amerikane konfirmuan për CNN se trupa shtesë ruse në fakt kanë kaluar kufirin në rajonin e Donbasit që kur presidenti rus Vladimir Putin njohu dy rajonet dhe lëshoi ​​një urdhër për vendosjen e “paqeruajtësve” në Donbas të martën.

Sipas një zyrtari të lartë amerikan të njohur me inteligjencën më të fundit, Rusia ka dislokuar një deri në dy të ashtuquajturat grupe taktike batalioni, formacioni kryesor luftarak i Rusisë, secila prej të cilave përfshin mesatarisht rreth 800 trupa.

CNN shkruan se nuk ka verifikuar në mënyrë të pavarur praninë e trupave shtesë ruse në Donbas./Opinion.al

Pas