Bota

Rusia: Jemi gati të eksportojmë 25 milionë tonë drithë deri në fund të vititBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 22/06/22 |
Opi Nion

Rusia mund të furnizojë me rreth 25 milionë tonë grurë në tregun global deri në fund të vitit, tha Ministria e Jashtme ruse, raporton Interfax.

“Ne konfirmojmë gatishmërinë tonë për të vazhduar përmbushjen e detyrimit tonë për të eksportuar grurë, plehra, energji dhe produkte të tjera kritike. Rusia mund të furnizojë rreth 25 milionë tonë drithë në tregjet globale deri në fund të këtij viti“, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në një konferencë për shtyp të mërkurën.

Ndërkohë, një anije tregtare turke po largohet nga porti i Mariupolit pas bisedimeve për grurin me Moskën. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet e Ankarasë.

Ndërkohë ushtria ruse ka arritur sukses në Ukrainën lindore. Sipas shtabit të përgjithshëm të Kievit, cituar nga mediat lokale, trupat pushtuese kanë pushtuar fshatrat Pidlisne dhe Myrna Dolyna në jugperëndim të qytetit të Severodonetsk dhe kanë arritur “suksese të pjesshme” pranë vendbanimit Hirske në Luhansk dhe Oblast. Më herët gjatë ditës, Kievi njoftoi dorëzimin e fshatit Toshkivka, në vijën e frontit lindor.

Trupat ruse dje kanë goditur me artileri edhe fshatin Shyroke të rrethit të Bashtankës dhe fshatin Inhulka duke plagosur dy civilë.

Mbi 1300 ushtarë dhe mercenarë ukrainas janë të rrethuar në këto orë në jug të Lysychansk, në Ukrainën lindore, raporton Ministria e Brendshme e Republikës së vetëshpallur të Lugask, sipas Tass.

Rusia mund të eksportojë rreth 25 milionë tonë drithë dhe të paktën 22 milionë tonë plehra deri në fund të këtij viti, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në një konferencë për shtyp të mërkurën.

Pas