Bota

Rusia i shpalli non grata zyrtarët, Britania: Të vendosur të mbështesim Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:43 - 16/04/22 |
Opi Nion

Zyra e Jashtme nuk është përgjigjur ende drejtpërdrejt ndaj ndalimit të sotëm të 13 politikanëve të Mbretërisë së Bashkuar nga Rusia, por një zëdhënës i qeverisë lëshoi ​​një deklaratë duke denoncuar pushtimin rus.

“Mbretëria e Bashkuar dhe partnerët tanë ndërkombëtarë qëndrojnë të bashkuar në dënimin e veprimeve të qortueshme të qeverisë ruse në Ukrainë dhe duke i bërë thirrje Kremlinit të ndalojë luftën”,-tha zëdhënësi.

“Ne mbetemi të vendosur në mbështetjen tonë për Ukrainën.”

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe Sekretarja e Jashtme Liz Truss ishin në mes atyre që u ndaluan të hynin në Rusi për atë që Moska e quajti qëndrimin e tyre “armiqësor” ndaj konfliktit në Ukrainë. Rusia tha se do të zgjerojë listën e individëve të ndaluar.

Në një deklaratë që shpalli ndalimet e saj të udhëtimit, Ministria e Jashtme e Rusisë akuzoi Londrën për një “fushatë të shfrenuara informacioni dhe politike që synon izolimin ndërkombëtar të Rusisë, krijimin e kushteve për frenimin e vendit tonë dhe mbytjen e ekonomisë së brendshme”.

Pas