Bota

Rusia fton sekretarin amerikan të Mbrojtjes në paradën ushtarake në Moskë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:44 - 02/06/20 |
Al Do

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, e ftoi sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Mark Esper, në një paradë ushtarake në Moskë, që do të mbahet këtë muaj.

Ministria ruse tha se Shoigu e ka bërë ftesën gjatë një bisede telefonike të martën, por nuk tregoi nëse Esper e ka pranuar atë ose jo.

Gjatë bisedës së tyre telefonike, Shoigu dhe Esper diskutuan për kontrollin e armëve dhe bashkëpunimin në luftën kundër koronavirusit, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

Më 1 qershor, presidenti amerikan, Donald Trump, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin, për të diskutuar “përpjekjet e fundit për të mposhtur pandeminë e koronavirusit dhe për të rihapur ekonomitë globale”, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Parada e 24 qershorit në Sheshin e Kuq të Moskës do të shënojë 75-vjetorin e mposhtjes së Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Rusia, tradicionalisht, e mban këtë ngjarje më 9 maj, por ajo është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Moskës mbeten të tensionuara për një sërë çështjesh, përfshirë konfliktet në Siri dhe Ukrainë. / Opinion.al

Pas