Bota

Rusia del nga Këshilli i Europës:S’do të tolerojmë veprimet minuese të Perëndimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:39 - 10/03/22 |
Opi Nion

Rusia është larguar nga Këshilli i Evropës, organizata kryesore e kontinentit për të drejtat e njeriut.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme ruse tha se shtetet e Bashkimit Evropian dhe NATO-s ishin “jomiqësore ndaj Rusisë”, duke i akuzuar ata për keqpërdorim të shumicës së tyre në komitetin e këshillit të ministrave.

Ministria ruse pretendoi se këto shtete “vazhdojnë politikën e tyre të shkatërrimit të Këshillit të Evropës dhe hapësirës së përbashkët humanitare dhe ligjore në Evropë”.

“Rusia nuk ka ndërmend të tolerojë këto veprime minuese të kryera nga Perëndimi kolektiv në mënyrë që të imponojë një “rend të bazuar në rregulla” për të zëvendësuar legjislacionin ndërkombëtar të shkelur nga SHBA dhe satelitët e saj”, vazhdoi deklarata.

Këshilli i Evropës është organi më i vjetër politik i Evropës dhe synon të mbrojë të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në të gjithë kontinentin./Opinion.al

Pas