Bota

Rusia dëbon zëvendësambasadorin amerikanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:04 - 17/02/22 |
Opi Nion

Duket se marrëdhëniet mes diplomatike mes SHBA dhe Rusisë po përkeqësohen. Rusia ka dëbuar zëvendës-ambasadorin amerikan Bart Gorman, zyrtarin e dytë më të lartë në ambasadë.

Dëbimi i diplomatit është konfirmuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërkohë nga ana e Moskës nuk ka asnjë reagim.

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se veprimi i Moskës ishte “i paprovokuar dhe ne e konsiderojmë këtë si një hap përshkallëzues dhe po shqyrtojmë përgjigjen tonë. Ne i bëjmë thirrje Rusisë që t’i japë fund dëbimeve të pabaza të diplomatëve dhe stafit amerikan dhe të punojë në mënyrë produktive për të rindërtuar misionet tona”./Opinion.al

Pas