Bota

Rusët pushtojnë qytetin ukrainas, Zyrtari:E pamundur të dimë numrin e të vdekurve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:54 - 19/04/22 |
Opi Nion

Forcat ruse kanë marrë nën kontroll qytetin lindor të Ukrainës, Kreminna. Lajmi është dhënë në  një konferencë të martën Serhii Haidai, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhansk.

“Kremina është nën kontrollin e rusëve. Ata kanë hyrë në qytet”, tha Haidai.

Evakuimi i civilëve vazhdon ndërsa Rusia sulmon nga “nga të gjitha drejtimet me bombardime  intensive si dhe ajrore në të gjitha linjat mbrojtëse”, tha kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhansk.

Ai vlerëson se rreth 350,000 njerëz jetonin në rajon përpara se të vinte nën kontrollin rus. Ai beson se vetëm rreth 70,000 kanë mbetur.

“Ata ose janë larguar vetë ose me ndihmën e vullnetarëve ose organizatave fetare … Ata do të shkojnë në perëndim të Ukrainës,” tha Haidai.

“Njerëzit mund të vendosin nëse duan të shkojnë në Evropë dhe të marrin statusin e refugjatit ose nëse duan të gjejnë një punë aty ku janë, dhe e fundit të vendosin nëse duan të presin deri në fitoren dhe fundin e pushtimit e të kthehen në shtëpitë e tyre. Qeveria po zhvillon një program për ndërtim të përshpejtuar,” vazhdoi ai, duke shtuar se bombardimet ruse kishin “shkatërruar pothuajse të gjithë infrastrukturën” dhe se ishte “e pamundur” të rivendoseshin furnizimet me ujë dhe energji elektrike”.

Lidhur me numrin e vdekjeve të civilëve, Haidai tha se ishte “e pamundur” të jepej një numër.

Pas