Aktualitet

Rryshfet për një operacion lindjeje, nisin hetimet për mjekenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:56 - 24/11/21 |
Opi Nion

Policia ka proceduar penalisht mjeken gjinekologe, E.Sh, të Spitalit Rajonal Berat, e cila akuzohet për shpërdorim detyre dhe Korrupsion.

Në një njoftim për mediat autoritetetet bëjnë me dije, se është bërë i mundur dokumentimi me prova ligjore për marrjen e rryshfetit nga mjekja gjinekologe E.Sh, pranë Spitalit Rajonal Berat.

Gjithashtu u procedua penalisht edhe shtetasja M.G,  e cila i ofroi një shumë parash mjekes për të kryer operacionin për kunatën me qëllim lindjen e fëmijës.

“Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Berat, pas nje hetimi 5 mujor, nën drejtimin e Prokurorisë Pranë Gjykates së Shkallës së Parë Berat, bënë të mundur dokumentimin me prova ligjore të përfitimit në menyrë të parregullt në disa raste të vlerave monetare nga mjekja  gjinekologe E.Sh, pranë Spitalit Rajonal Berat.

Nga hetimit rezultoi se kjo mjeke gjatë kryerjes së vizitave dhe operacioneve të lindjes, merrte vlera monetare nga familjarët e shtetaseve që i nënshtroheshin operacionit për të kryer lindjen.

Gjithashtu u procedua penalisht edhe shtetasja M.G,  e cila i ofroi një shumë parash mjekes për të kryer operacionin për kunatën me qëllim lindjen e fëmijës.Nën drejtimin e Prokurorisë vijon puna për dokumetimin e plotë ligjor”, njofton policia.

Materialet i klauan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprime të mëtjeshme për veprat penale  “Shpërdorimi i detyres”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, dhe  “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Pas