Bota

Rrjet abuzimi me fëmijët, shpëtohen 46 të mitur dhe arrestohen 14 burra


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 11/11/20 |
Al Do

Policia Australiane thotë se ka shpëtuar 46 fëmijë dhe arrestuar 14 burra pas hetimit të një rrjeti ndërkombëtar të abuzimit të fëmijëve.

Viktimat dyshohet se iu nënshtruan krimeve përfshirë abuzimin seksual dhe forma të tjera të shfrytëzimit.

Hetimi çoi gjithashtu në tre arrestime në SHBA dhe kishte identifikuar të dyshuar në Evropë, Azi, Kanada dhe Zelandën e Re, thanë autoritetet.

Rasti besohet të jetë një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji në Australi.

Të gjitha viktimat ishin të moshës midis 16 muajsh dhe 15 vjeç, tha Policia Federale Australiane (AFP). Gjashtëmbëdhjetë nga viktimat kishin marrë pjesë në një qendër të kujdesit për fëmijë.

Të 14 burrat u përballën me një total prej 828 akuzash për shfrytëzimin e fëmijëve, si dhe akuza për abuzim me kafshët.

Autoritetet thanë se rrjeti kishte prodhuar dhe shpërndarë imazhe dhe video në internet.

Një nga rastet më serioze përfshiu një të dyshuar i cili kishte punuar në një qendër të kujdesit për fëmijë në Uellsin e Ri Jugor dhe kishte qasje në 30 fëmijë, tha policia.

27-vjeçari u përball me më shumë se 300 akuza, përfshirë abuzimin seksual./ Opinion.al

Pas