Aktualitet

Rritje rastesh të Covid-19/Tomini thirrje: Merrni dozën e 3 dhe 4 të vaksinësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:18 - 06/07/22 |
Opi Nion

Është mbledhur këtë paradite Komiteti Teknik i Ekspertëve, i cili po flet për situatën e Covid-19 në vendin tonë, ku edhe ka pasur rritje të rasteve.

Drejtoresha e ISHP, Eugena Tomini tha se ka pasur një trend në rritje të rasteve pozitive në dy javët e fundit, ndërsa ka bërë thirrje për ndërgjegjësim dhe marrje të dozës së tretë dhe të katërt të vaksinave.

Prej dy javësh kemi trend rritjesh rastesh pozitive, po pasqyrohet dhe me rritjen e përqindjes të pozitivitetit dhe atyre që kërkon shtrim spitalor. Në 90% të bashkive kemi raste aktive dhe popullata duhet të ndërgjegjësohet për vaksinim me dozë të tretë dhe të katërt”,-tha Tomini.

Pas