Bota

Rritja e rasteve/Reduktim i trafikut dhe maskë kudo, Greqia shton masat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:47 - 31/10/20 |
Opi Nion

Ndryshimet e situatës Covid  kanë bërë që Greqia ta ndajë vendin në dy zona me paketa të  veçanta trajtimi sikurse kishte njoftuar pasditen e së shtunës në një dalje për mediat, Kryeministri i venditKyriakos Mitsotakis. Këto masa që synojnë të ulin shpërndarjen evirusit në vend parashikojnë:

Nga ora 06:00 e mëngjesit të së martës  3 Nëntor dhe përgjatë gjithë muajit do të hyjë në fuqi plani i ri,  i bazuar në ndarjen e territorit në dy zona, nga 4 që ishin më parë: Zona e mbikëqyrur dhe zona me rrezik të lartë.

Disa nga masat që do të aplikohen dhe që janë në zgjerim:

Përdorimi i maksës brenda dhe jashtë.

Reduktimi i trafikut nga ora 12:00 e mbrëmjes deri në 5:00 e mëngjesit.

50% punë nga shtëpia në sektorin privat dhe publik.

Mësim në distancë në universitete.

Pas