Bota

Rritja e rasteve me COVID-19, Franca hyn në bllokimin e tretë kombëtar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:09 - 04/04/21 |
Opi Nion

Franca ka hyrë në bllokimin e tretë kombëtar teksa po lufton me një rritje të rasteve me Covid-19 që po kërcënojnë mbingarkesë në spitalet e vendit.

Të gjitha shkollat ​​dhe dyqanet jo të domosdoshme do të mbyllen për katër javë dhe një shtetrrethim do të jetë vendoset nga ora 19:00 deri në 06:00. Po ashtu nga e marta qytetarëve do t’u duhet një arsye e fortë për të udhëtuar më shumë se 10 km nga shtëpitë e tyre.

Të Premten, numri i pacientëve të sëmurë rëndë në njësitë e kujdesit intensiv u rrit me 145, numri më i madh në pesë muaj.

Në këtë situatë, Presidenti Emmanuel Macron ka premtuar më shumë shtretër spitalorë për pacientët Covid, raporton BBC.

Franca në 24 orët e fundit regjistroi 46 677 raste të reja dhe 304 vdekje./Opinion.al

Pas