Bota

Rritja e numrit të viktimave, Rusia rikthen masat kufizuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:46 - 21/10/21 |
Opi Nion

Rritja e numrit të viktimave dhe i rasteve të reja me COVID-19, ka bërë që autoritetet në Rusi të rikthejnë masat kufizuese.

Në kuadër të kësaj situate presidenti Vladimir Putin njoftoi një javë pushim për punonjësit si dhe kufizime për qarkullimin e qytetarëve prej 30 tetorit, si mas për të frenuar përhapjen e shpejtë të virusit.

Ndërkohë një ditë më parë ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 1,028 viktima nga koronavirusi, shifra më e lartë në Rusi që prej fillimit të pandemisë.

“Tani për tani, është e rëndësishme që të zvogëlohet kulmi i valës së re të pandemisë”, tha Putin.

Ndër të tjera ai ka theksuar se  nga 30 tetori deri më 7 nëntor, masat kufizuese mund të zgjerohen edhe në rajone të caktuara./ Opinion.al

Pas