Aktualitet

“Rritja e çmimeve alarmante”, Berisha: Bordet si shushunja, mburojë e qeverisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 10/05/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar sërish për rritjen në mënyrë alarmante të çmimeve të ushqimeve dhe transportit.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Berisha thekson se në prill çmimet e ushqimeve dhe shërbimeve baze u rriten nga 10 -22 përqind në Shqipëri.

Më tej ai thotë se bordet që i cilëson shushunjet e qeverise kontribuojnë me veprimtarinë e tyre ne rritjen e çmimeve, ndërsa thekson se më të ekspozuarit përballë rritjes së çmimeve janë shtresat e varfra.

“Rritje alarmante e çmimeve te ushqimeve dhe transportit.  Në prill çmimet e ushqimeve dhe shërbimeve baze u rriten nga 10 -22 përqind në Shqipëri! Bordet apo shushunjet e qeverise kontribuojnë me veprimtarinë e tyre ne rritjen e çmimeve dhe përligjien e saj. Më të ekspozuarit përballë rritjes së çmimeve janë shtresat e varfra të cilat shpenzojnë më shumë se 50% të buxhetit të tyre në këto produkte dhe shërbime. Qeveria ne vend se indeksoje dhe kompensoje çdo qindarke për rritjen e çmimeve ka vendosur bordet si mburoje te vetes dhe oligarkëve, te cilat te blera nga oligarkët vetëm përligjin rritjen e papërmbajtur te çmimeve”, shkruan Berisha.

Pas