Rajoni

Rritet me shifra rekord numri i të infektuarve me COVID-19 në Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:28 - 21/10/20 |
Al Do

Greqia ka raportuar 865 raste të reja me Covid-19, një shifër rekord që nga shpërthimi i pandemisë ndërsa autoritetet njoftuan një bllokim rajonal në veri.

Autoritetet futën rajonin verior të Kastorias në hartën e rajoneve me rrezik të nivelit 4, niveli më i lartë i përdorur në Greqi. Rajoni do t’i nënshtrohet kufizimeve që do të vendosen nga 23 Tetori, tha zëvendës ministri i mbrojtjes civile Nikos Hardalias.

“Situata është kritike dhe kërkohet respektimi i rreptë i masave në rrethanat aktuale,” tha ai në një konferencë shtypi.

Greqia ka regjistruar numra më të ulët të Covid-19 nga vendet e tjera në Evropë, megjithëse rastet kanë filluar të rriten që nga fillimi i Tetorit.

Gjashtë vdekje të tjera u raportuan të mërkurën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 534./ Opinion.al

Pas