-Shëndeti

Rreziku i detergjentëve tek fëmijët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:45 - 22/09/15 |
root

Mjekët skocezë janë duke bërë thirrje për paketimin e detergjentëve në mënyrë që të shmangin përdorimin e tyre nga fëmijët.  Kapsulat e detergjentëve janë tërheqëse për fëmijët për shkak të paraqitjes së tyre, por ato përmbajnë një tretës i cili mund të shkatërrojë indet, të shkaktojë inflamacion dhe ënjtje, bllokim të rrugëve respiratore, dëmtim të mushkërive dhe dëme fatale, raportuan mjekët. “Ne mendojmë se trendi në rritje për gëlltitjen e këtyre kapsulave likuide përbën një problem serioz për shëndetin publik”, shkruajtën autorët.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas