Kronikë

Rrezikon burgim të përjetshëm në Kanada, arrestohet në Morinë 21-vjeçari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 09/08/21 |
Opi Nion

Një 21-vjeçar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, është vënë në pranga në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar Morinë.

A. K, 21 vjeç, banues në Gjilan, Kosovë, është arrestuar me qëllim ekstradimi drejt Kanadasë, pasi akuzohet për veprën penale “Vrasje e shkallës së dytë”.

Policia bën me dije se gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas ka rezultuar person në kërkim ndërkombëtar nga NCB Ottaëa, Kanada, pasi Gjykata e Edmonton, Alberta, Kanada  ka lëshuar ndaj tij urdhër-arrestin për veprën penale “Vrasje e shkallës së dytë”.  

Maksimumi i dënimit për këtë vepër penale është burgim i përjetshëm.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit në DVP Kukës bënë arrestimin provizor të këtij shtetasi, me qëllim ekstradimin e tij drejt Kanadasë.

Pas