Aktualitet

Racizmi, italianët urojnë vdekjen e së fejuarës së shqiptarit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:16 - 26/10/15 |
b.f

 

Vrasja e të riut Gjergj Gjoni disa ditë më parë në Itali, nga një pensionist italian, ka rikthyer edhe njëherë në vëmendje spektrin e racizmit në shtetin fqinj. Pas intervistës së dhënë nga e fejuara e Gjonit në Milan Today, komentuesit kanë shpërthyer në një lumë ofendimesh ndaj vajzës, duke i kërkuar të vrasë veten ose ta vrasin siç bënë me të fejuarin e saj.

“Ftesat për të kryer vetëvrasje, ose për tu vrarë si i dashuri i saj, fyerje, kërcënime si “ Nëse unë do të gjej do të të vras”, janë pjesë e komenteve të valdostanëve në profilet ne facebook, ku përfshihen forca të rendit, mjekë, shërbyes civilë, të gjithë të drejtuar nga Mirela, e fejuara e Gjergj Gjonit, hajdutit shqiptar 22 vjeçar vrarë të hënën e shkuar nga një pensionist gjatë një tentative grabitje në një viletë në Vaprio d’Adda.

Në një intervistë e reja kishte thënë: “Gjergji vdiq, tani kush do të ma zëvendësojë?”, duke shkaktuar reagimet emotive, si përshembull, të Viviana Verthuy, rangers në Parkun Kombëtar Gran Paradiso që në faqen e saj në fb shpërndaj artikullin e Today.it që sjell thëniet e vajzës dhe i përgjigjet: “Kalo edhe ti portën.. Budallaqe”. Komenti i Ruajtëses së Parkut nuk është megjithatë më ekstremi. Ka edhe vullnetarë dhe “njerëz për mirë” që sigurisht pas imazheve të përzemërta me qenushët dhe fëmijët e qeshur të postuara në facebook fshehin edhe pjesën ekstreme të dhunës dhe vulgaritetit”, përfundon shkrimin Valledaostaglocal.it

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas