Bota

Roje sigurie në ambasadën britanike në Berlin, 57-vjeçari dyshohet si spiun rus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:47 - 06/04/22 |
Opi Nion

Një britanik që punonte roje në ambasadën britanike në Berlin akuzohet se i ka dhënë Rusisë informacione të dobishme,

57-vjeçari David Balladin akuzohet për nëntë vepra sipas Aktit të Sekreteve Shtetërore.

Balladin jetonte në Potsdam të Gjermanisë dhe punonte si roje sigurie në ambasadë u ekstradua ditën e sotme nga Gjermania në Britani.

Sipas policisë së Londrës, 57-vjeçari pritet të dalë nesër në Gjykatë në Londër.

Pas