InstaBIZ

Robert Aliaj: Nuk ka gjë më të tmerrshme se injoranca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 10/11/15 |
root

Robert Aliajt duket se nuk i ka dalë e keqja me konkurrentët e “Dance With Me”, me të cilët ka debatuar shumë dje në mbrëmje. Para një ore ai ka publikuar në faqen zyrtare në Facebook, një status me shumë mllef dhe inat për konkurrentët e DWM. Ja statusi i plotë i Robert Alisë:

“Injoranca e sinqerte dhe marrëzia e ndërgjegjshme kolektive….
Po duket sikur nevojiten njohuri te konsiderueshme për të kuptuar shkallën e ndotjes së shoqërisë shqiptare nga injoranca e sinqertë dhe marrëzia e ndergjegjshme kolektive. Injoranca që gjeneron frike. Të dyja së bashku, janë forcat më të errëta në historinë humane.
Imperativiteti pozitiv do të merrte 10 herë më shumë kohë dhe përpjekje për ta luftuar, sepse është shumë e thjeshtë të jesh injorant dhe në një gjendje konstante frike, si pasojë, dëmi do të kishte efektin e dominose. E keqja e ka kaluar pragun e derës, ka zënë ekranet e televizorit, serviret si vlerë dhe kjo e keqe na ka ardhur vazhdimisht nga injoranca dhe mos njohja e vetvetes, padija për të mos kuptuar kufirin midis banales dhe estetikës dhe sado qëllim të mirë të kemi, mund të bejme me teper dëm se keqdashja, po nuk e kuptuam atë.
Ne jemi përgjegjes për situatën në të cilën ndodhemi, prandaj nuk ka asnjë limit (qëllimi e justifikon mjetin) kur është fjala për të ndërtuar një shoqëri me nje perspektive me te mire per femijet tane brenda ketyre pak mundesive qe na ofrohen. por, a ka mbetur ndonje shans?
E ndjej pergjegjesine e crrenjosjes se injorancen, burimit te varferise dhe prapambetjes, por per kete qellim duhet strategji gjenerative e pozitive dhe zgjidhje afatgjate, per nje vend me te mire per te gjithe.
mos prisni qe seleksionimi natyror te crrenjose metastazat e injorances dhe te na integroje ne europen nga e cila vete europianet po kerkojne te largohen.
E verteta eshte e padiskutueshme, malinjet mund ta sulmojne ate, injoranca mund ta perqeshe, por me nefund ja ku jemi. Aty ku drejtesia eshte e mohuar, ku varferia eshte e imponuar, ku mbizoteron injoranca, aty ku refuzohet te kuptohet qe ky sistem shoqeror eshte nj konspiracion i organizuar per te shtypur, vjedhur e degraduar, asgje nuk eshte e sigurte.

  • Robert Alia dje pas përfundimit të spektaklit

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Bravo! Injoranca e shqiptareve i mban ne pushtet kto drejtues qe ka Shqiperia dhe vazhdon ne hallka te tjera jetesore te ndikoje ne menyre katastrofike!

Pas